Vrapçişte İlköğretim Okulu Vrapçişte Futbol Kulübü Pazarce.COM - Online İlan Sitesi
Giriş

Bu bayram Makedonya Türklerinin varlığının kanıtıdır

Makedonya Türklerinin resmi bayramı olan 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’nın merkezi töreni, bu akşam Makeodnya Türk Sivil Teşkilatlar Birliği ( MATÜSİTEB) organizasynunda T.C. Üsküp Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre, Yurtdışı Türkler ve Akraba Türkleri Başkanlığı’nın desteği ile Üsküp’teki Holiday İnn otelinde gerçekleştirilen “Dünden yarına Makedonya’da Türkçe Eğitim” konulu konferansla yapıldı.

Makedonya Öğrenciler Yeniden Sokaklarda

İlk protestoya nazaran daha fazla öğrencinin katıldığı protesto yürüyüşünde, Makedonca, Arnavutça ve Türkçe dövizler açıldı ve devlet sınavına karşı sloganlar atıldı.

  • Kategori Eğitim

NATO'dan Makedonya'ya "Reform" Uyarısı Yapıldı

NATO Askeri Komite Başkanı General Knud Bartels, Makedonya’daki askeri reform sürecinin devam etmesinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. Makedonya ziyareti kapsamında Makedonya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Goranço Koteski ile görüşen Bartels, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Kalem Erbabımız Necati Zekeriya

İkinci Dünya Savaşı’nın sonu ve Yugoslavya’nın kurulmasıyla bu ülkede yaşayan Türklerin yaşamında yeni bir dönemin başladığı da bilinen bir gerçektir.

Kamu Kurumları Artık Daha Verimli Çalışıyor

Uzmanlar, etkin bir kamu yönetimi idaresinin, yatırımları artıracağı ve ekonomiyi olumlu etkileyeceği noktasında hemfikir. Geçtiğimiz dönem içerisinde çok sayıda kamu kuruluşu, kamu işlerinde birçok yenilik gerçekleştirdi. İşlevselliklerini artıran kamu idareleri, verimsiz harcamaları azaltarak, hizmet kalitelerini arttırdılar. 

Makedonya’dan Beyin Göçü Durdurulamıyor

Makedonya Meclisinde milletvekillerinin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı ZoranStavrevski gençlerin ülkeyi terk ederek yabancı ülkelere gitmeleri engellemek için ulusal strateji hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Avrupa Birliğinden Makedonya’ya Yaşam Kalitesini Artırma Fonu

Avrupa Birliği (AB), Katılım Öncesi Mali Yardım (İPA) fonları kapsamında, 2014-2020 dönemi için Makedonya’ya 664.2 milyon avro ayırdı. Avrupa Birliği’nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi, AB’nin Makedonya Büyükelçisi  Aivo Orav ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İPA fonlarının nasıl kullanılacağına dair stratejilerini açıkladı.

Hava Kirliliği Alarm Veriyor

Hava kirliliği Makedonya’yı tehdit etmeye devam ediyor. Ülke genelinde fabrika ve diğer sanayi işletmelerinin filtreleme sistemlerinin yetersiz olması hatta bazı fabrikaların filtresiz faaliyet göstermeleri hava kirliliğinin ciddi boyutlara ulaşmasına neden oluyor. Çevre Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ülkedeki araç sayısının fazla olması ve odun kömür kullanımın hala yaygın olması da hava kirliliğinin artmasında etkili olan faktörler arasında yer alıyor.

Makedon Polisi Vergi Dairesinin Emri'nde

Son birkaç gündür Makedonya'nın farklı kasabalarında Vergi Dairesi memurları polis eşliğinde çayhane, lokanta gibi yerlerin kontrolünü yapıyor. Çok sayıda polisin katıldığı operasyonlar Arnavut vatandaşlarda rahatsızlık yarattı. 

NATO'dan Makedonya'ya "reform" uyarısı

Bartels, “Askeri reform sürecinin devam etmesi önem arz ediyor” dedi.

NATO Askeri Komite Başkanı General Knud Bartels, Makedonya'daki askeri reform sürecinin devam etmesinin büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

İtalya’dan AB için Makedonya’ya tam destek

rimDost İtalya’nın Makedonya’nın avrupa entegrasyonlarına ilişkin politikasında yeni bir şey yok, sürekli destek. Bugün bu destek bu ülkenin İtalyan senatosundaki AB komisyonu başkanı Rosan Boldi’den geldi.

Ülkemiz yeni bir anlaşma imzaladı

mk_vlada_cernMakedonya hükümeti,Avrupa’nın nükleer araştırma merkezi ile anlaşma imzaladı.Cenevrede imzalanan anlaşmaya göre Makedonya’ya şimdiden sorna Avrupa nükleer araştırma merkezi’nin araştırma projelerine katılma imkanı yaratılıyor.

Makedonya seçimleri ve düşündürdükleri...

Makedonya halkı, dördüncü cumhurbaşkanını ve beşinci mahalli temsilcilerini seçmek üzere 22 Mart (ilk tur) ve 5 Nisan (ikinci tur) tarihlerinde sandık başına gitti. Bir milyon 792 bin 82 seçmenin oy kullanma hakkının olduğu seçimlerde 4 bin 500 gözlemcinin yanı sıra, sivil toplum kuruluşu Most`tan 7 bin gözlemci görev yaptı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT de seçimleri ülke genelinde görevlendirdiği 400 gözlemciyle takip etti. 

Generaller sordu: Dimitri ölecek mi?

atv`nin sevilen dizi filmi `Elveda Rumeli` nin Makedonya`daki setini askerler ziyaret etti. Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün de ziyaret ettiği sete bu kez Genelkurmay Başkanlığı`ndan korgeneral Nusret Taşdeler önderliğinde general, amiral ve subaylardan oluşan 22 kişilik askeri bir grup misafir oldu. Türkiye ve Makedonya`nın tarihe dayanan ilişkilerini güçlendirmek adına Makedonya`ya giden askeri grup, Elveda Rumeli setine uğramadan geri dönmek istemedi.

Hadise Makedonya`yı büyüledi!

 Rusya`nın başkenti Moskova`da mayıs ayında düzenlenecek 54. Eurovision Şarkı

Yarışmasında`Düm Tek Tek` adlı şarkısıyla Türkiye`yi temsil edecek Hadise, Balkan ülkeleri turu kapsamında Makedonya`ya geldi.

AB Üyelerinden Vize Liberalleşmesi Talebi

vizaAvrupa birliğine üye ülkelerden İtalya, Polonya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışişleri bakanlarının Avrupa Komisyonuna gönderdikleri yazıda Makedonya ve Batı Balkan bölgesinden diğer ülkelerin vize liberalleşmesi hususunda istenen şartların yerine getirilmesinde gösterdikleri ilerlemeleri vurgulayarak Şengen vize bariyerinin ertelemesiz kaldırılmasını istedi.

İtalya'daki Depremde 4 Makedon Vatandaşı Öldü

İtalya’da dün gerçekleşen 6,3 şiddetindeki depremde 4 Makedon vatandaşı da hayatını kaybetti. Ölü sayısının 179’a yükseldiği, İtalya’da meydana gelen depremde 50 bin den fazla kişi de evsiz kaldı.
Bu RSS beslemesine abone ol
Sportbook sites http://gbetting.co.uk/sport with register bonuses.

Banner 468 x 60 px